Tavuk Biti İle Erken Mücadelenin Önemi

Havaların ısınması tavuk bitlerinin, kuş bitlerinin yaşam döngülerini kısaltır. Daha kısa döngüde yumurtlayan tavuk bitleri kuş bitleri bunun için daha çok kana ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple tavuk bitleri ile kuş bitleri ile mücadele yazın daha önem kazanır. Bu mucadelenin etkin olabilmesi için bit kümeslerde kafeslerde bit görünmesini beklemeden mücadeleye başlanılmalıdır. Zira bit kontaminasyonundan sonra mücadeleye başlamak hem daha pahalı hem de daha riskleridir. Tavuk bitleri, kuş bitleri infloenza, salmonella gibi bir çok hastalık yapıcı bakterinin taşıyıcısıdır. Tavuk bitleri ile mücadelede geç kalınması çok ciddi kayıplara sebep olabilir. Akarsid erken dönemde kafeslerde, kümeslerde bit oluşumunu beklemeden uygulanırsa kesin sonuç alınır. Tavuk bitlerine erken müdahale etmek hem maliyetleri ciddi anlamda düşürür.

Not :Tavuk ve kuşlarda bit mücadelesinde lütfen toksik, halk sağlığını ve kuş sağlığını tehdit eden kanser sebebi olan ilaçlardan uzak durunuz.

4 Comments

 • elif yıldırım Temmuz 19, 2019 at 9:57 pm

  toz böceğinde bu ilaç işe yarıyor mu?

  • admin Temmuz 29, 2019 at 5:46 pm

   Evet akarsid toz böcekleri için de işe yarar

 • Türkan Kasım 1, 2020 at 1:33 pm

  Kumru biti bulaştı evime… Bu ilaç işe yarar mı… Nasıl kullanacağız ve kullandıktan sonra yatak yorganları ilaçtan nasıl arındıracağız…. Bilgilendirirseniz sevinirim

  • admin Kasım 6, 2020 at 5:46 pm

   Merhaba
   Evimde kuş biti var” çok sık karşılaşılan bir durum özellikle yaz aylarında, balkonada bulunan güvercin yuvalarından kaynaklanan bit problemi çok artıyor. Arındırmak için yıkamak yeterli olur diye düşünüyoruz. Çünkü akarsid toz toksik bir ilaç değildir. Bitleri tamamen kayaç yapısında bulunan kristalize çıkıntılar sayesinde öldürür. Kullanım sonrasında toksik bir kalıntı söz konusu değildir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.