Tavukçuluk Sektörünün-Başbelası Tavuk Bitleri

Merhaba .Bu blok yazımızda tavuk bitleri hakkında merak edilen şeyleri cevaplamaya çalışacağız. Yaz aylarında daha yoğun olmak üzere, kış aylarında da tavuk-bitleri kümeslerin üzerini yoğun bir şekilde kaplamaktadır. Eğer önlem alınmazsa kümesteki tüm hayvanların telef olmasına kadar giden geri dönüşümsüz bir yola girilebilir. Tavuk bitleri tavuklarınızı yavaş yavaş öldürürler. Önce kanlarını emip halsiz bırakırlar. Sonra beraberinde bir çok hastalığın ortaya çıkmasına sebep olurlar. Peki bu tavuk bitlerinden nasıl korunmalıyız?

Neredeyse tüm tavuk besleyenlerin başına sıklıkla gelen tavuk biti  belası kümes sahiplerini kimyasal ilaç kullanmaya yönlendirir. Ancak son yıllarda tavuk bitleri kimyasal ilaca karşı bağışıklık kazanmışlardır. Bu durum kullanıcıları doz artırımına iter. Fakat doz artırımının da olumsuz sonuçları vardır. Kullanılan kimyasal ilacın dozunu artırmak kümeste ve yumurtalarda toksik kalıntı miktarını artırdığı gibi yine de geçici bir çözümdür. Çünkü tavuk bitleri kimyasal ilaçlara karşı çok hızlı adapte olabilirler. Bu da hayvan sahiplerini çaresiz bırakır.

Ancak tavukçuluk sektörünün baş belası olan tavuk bitlerinin çok hassas bir noktaları vardır. O da diğer böceklere göre daha kolay tahrip olabilen kitin tabakalarıdır. Bu tabakada küçük bile olasa bir delik açmak tavuk bitinin öz suyunun boşalmasına  ve saatler içinde tavuk bitinin ölmesine sebep olur.  Bu durumdan yola çıkılarak tasarlanmış olan Akarsid; Yapısında bulunan kristalize yapılar sayesinde Tavuk bitinin kütukulasında çizikler oluşturur. Yine yapısında bulunan emici yapılar sayesinde Tavuk Bitinin öz suyunu hızla dışarı çeker ve tavuk bitleri kurumuş şekilde kümes altlarına dökülürler. Akarsid  tavuk bitlerini tamamen fiziksel yolla öldürür. Bu sebeple tavuk bitlerinin  akarsid e karşı adaptasyon geliştirebilmeleri neredeyse imkansızdır. Bunun için bir mutasyon ve binlerce yıl gerekir. Ancak kimyasal ilaçlara, sadece yapısındaki bir protenin dizilimini değiştirerek bağışıklık kazanabilirler. Bu da sadece bir kaç yıllarını  alır. Bu sebeple sadece tavuk bitleri değil doğadaki başka zararlılarla mücadele etmek içinde kimyasal ilaçlardan uzak durulması gerekir. Akarsid bunu tavukçuluk sektöründe bunu başları ile sağlamış değerli bir premixtir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.